Formula 1 - Grand Prix Ολλανδίας: Επίδειξη δύναμης του Norris στο σπίτι του Verstappen

Lando Norris

Ο Lando Norris έκανε... περίπατο στο σπίτι του Max Verstappen και πήρε τη νίκη στο Grand Prix της Ολλανδίας. Στην δεύτερη θέση ο Ολλανδός πιλότος της Red Bull, με τον Leclerc να... επιβιώνει στη «μάχη» με τον Piastri, για την 3η θέση του βάθρου.

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Ο 15ος αγώνας της σεζόν δειξήχθη στην πίστα του Zandvoort με τον τοπικό ήρωα Max Verstappen να εκκινεί για πρώτη φορά στην καριέρα του από τη 2η θέση σε εντός έδρας αγώνα. Η επιλογή της πλειοψηφίας των πιλότων ήταν η μεσαία γόμα με την πρώτη προσπέραση να πραγματοποιείται από την εκκίνηση.

Ο Max Verstappen πραγματοποίησε μια εξαιρετική εκκίνηση στο Grand Prix, αφήνοντας πίσω με το «καλημέρα» τον Lando Norris, καθώς ο Άγγλος ξεκίνησε κάκιστα τον αγώνα, μένοντας στη 2η θέση, ενώ ο Piastri βρέθηκε από την 3η στην 4η θέση, μετά την προσπέραση του Russell.

Στο 18ο γύρο όμως, ήρθε η αντεπίθεση του Norris, που με το DRS προσπέρασε τον Verstappen, με τον Άγγλο να ανακτά την πρώτη θέση, που έχασε στην εκκίνηση, με τον οδηγό της McLaren να... εξαφανίζεται από τον ορίζοντα του Max Verstappen.

Η μάχη της κορυφής συνεχίστηκε ακόμα και στα pits, με τον Verstappen να μπαίνει πριν από τον Άγγλο, στον 28ο γύρο για την αλλαγή στη σκληρή γόμα και επέστρεψε στην πίστα μπροστά από τον Charles Leclerc, ενώ η McLaren παρά το πολύ αργό pit-stop του Norris, κράτησε την πρώτη θέση, με τον πιλότο της, να δείχνει πως τη φετινή σεζόν δεν έχει όρεξη για αστεία.

Στη μάχη των βαθμών, εξαιρετική ήταν η στρατηγική των Haas και Williams. O Hulkenberg στη μέση του Grand Prix βρέθηκε 9ος και διεκδικεί βαθμούς ενώ ο Albon 11ος έχοντας εκκινήσει από τη 19η θέση, ενώ λίγο αργότερα και μέσα από τα πλάνα μετάδοσης, είδαμε ξαφνικά  τέσσερα μονοθέσια δίπλα-δίπλα στην ευθεία εκκίνησης/τερματισμού να δίνουν μάχη.

Νικητής ήταν ο Gasly της Alpine ο οποίος ανέβηκε στην 9η θέση και πίσω του ήταν οι Albon, Alonso και Magnussen, σε ένα εκπληκτικό στιγμιότυπο του Grand Prix της Ολλανδίας.

Πραγματική μάχη έγινε και για την 3η θέση με τον Πιάστρι να προσπερνά στο 40ο γύρο τον Ράσελ, με τον πιλότο της McLaren να ανεβαίνει στην 4η θέση και κυνηγούσε τον Leclerc.

Οι τελευταίοι γύροι ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Verstappen να μην μπορεί να ακολουθήσει στον τρελό ρυθμό του Norris, με τον Άγγλο να βλέπει πρώτος την καρό σημαία και να πανηγυρίζει τη 2η φετινή του νίκη και 2η συνολικά, στην καριέρα του, ενώ ο πιλότος της McLaren πήρε και τον βαθμό του ταχύτερο γύρου, μειώνοντας τη διαφορά από την κορυφή στος 70 βαθμούς.

Την 3η θέση του βάθρου, ο Leclerc, με τη Ferrari να καταφέρνει να ανεβαίνει στο βάθρο, στο Grand Prix της Ολλανδίας, με τον Αυστραλό Piastri να δίνει τη μάχη του, αλλά να μένει στην 4η θέση.

Την πρώτη βαθμολογούμενη 10άδα, συμπλήρωσαν οι Sainz (Ferrari), Perez (Red Bull), Russell (Mercedes), Hamilton (Mercedes), Gasly (Alpine) και Alonso (Aston Martin).

Επόμενoς αγώνας στο καλεντάρι, το ιταλικό Grand Prix, στην ιστορική πίστα της Monza, την 1/9.