Formula 1 - Grand Prix Βελγίου: Πήρε... φόρα η Mercedes - Απίθανη νίκη Russell, εκπληκτικό 1-2 των Γερμανών

Russell win Spa 2024

Τη νίκη της καριέρας του πήρε ο Russell που με στρατηγική ενός pit stop επικράτησε του Hamilton στο Σπα. Η Mercedes έκανε το 1-2 ενώ ο Piastri ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Όπως αναμενόταν ο καιρός στο Σπα ήταν πολύ διαφορετικός από αυτόν των κατατακτήριων δοκιμών. Η επιλογή των πιλότων ήταν η αναμενόμενη αφού οι 17 έβαλαν τη μέση γόμα και εξαίρεση αποτέλεσαν οι Sainz, Zhou που διάλεξαν τη σκληρή και ο Ricciardo που ρίσκαρε με τη μαλακή.

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Στην εκκίνηση ο Leclerc διατήρησε άνετα την πρώτη θέση αλλά πίσω του ο Perez ηττήθηκε στην πρώτη στροφή από τον Hamilton ενώ πιο πίσω ο Norris είχε κακή αντίδραση και βρέθηκε στην 7η θέση, πίσω από τον Sainz που είχε τη σκληρή γόμα. Ο Verstappen μέχρι το τέλος του πρώτου γύρου είχε ανέβει 9ος ενώ λίγο αργότερα πέρασε και τον Alonso. Στην κορυφή ο Hamilton κόλλησε πίσω από τον Leclerc και με τη χρήση του DRS κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα.

Οι προσπάθειες του Russell να περάσει τον Piastri (4η θέση) και του Norris τον Sainz (6η θέση) δεν στέφθηκαν με επιτυχία, ενώ ο Verstappen δεν μπορούσε να βρει τρόπο να επιτεθεί στον Norris και να βελτιώσει κι άλλο τη θέση του. Στον 11ο γύρο άνοιξαν το χωρό των pit stops για τους πρώτους δέκα, με τους Russell και Verstappen να μπαίνουν μαζί και να βάζουν τη σκληρή γόμα.

Ένα γύρο μετά ακολούθησαν οι Hamilton, Perez (έβαλε και πάλι τη μέση γόμα), Piastri με τον πιλότο της McLaren να χάνει για λίγο τη θέση του από τον Russell αλλά να τον περνάει στη μεγάλη ευθεία. Ο Leclerc μπήκε στον 13ο γύρο και κατάφερε να μείνει πίσω από τον Hamilton. Μεγάλη μάχη έδωσε ο Piastri με τον Perez με κερδισμένο τον νεαρό Αυστραλό που κατάφερε να τον περάσει και πήρε προβάδισμα για μία θέση στο βάθρο. Ο Sainz οδηγούσε την κούρσα αφού είχε τη σκληρή γόμα ενώ ο Norris ήταν ο μόνος που έμεινε στην πίστα με τη μέση γόμα που εκκίνησε.

Ο Norris μπήκε στον 16ο γύρο και βγήκε, όπως ήταν αναμενόμενο, αρκετά πίσω από τον Verstappen. Η McLaren προσπάθησε να τραβήξει το πρώτο κομμάτι του Βρετανού και να δοκιμάσει να πάει μέχρι το τέλος με τη σκληρή γόμα. Ο Sainz στον 21ο γύρο έβγαλε τη σκληρή γόμα και έβαλε μέση αλλά ήταν ξεκάθαρο ότι δεν θα μπορούσε να πάει μέχρι το τέλος. Την ίδια ώρα ο Russell πέρασε τον Perez και ανέβηκε στην 4η θέση ενώ στην κορυφή είχε επιστρέψει o Hamilton αλλά σε απόσταση μόλις 2 δευτερολέπτων από τον Leclerc. Στη Red Bull δεν άφησαν για πολύ ώρα τον Perez μπροστά από τον Verstappen και τον τράβηξαν στα pits για να του βάλουν τη σκληρή γόμα.

Στον 26ο γύρο η Ferrari αποφάσισε να τραβήξει τον Leclerc στα pits για να πιέσουν τον Hamilton. Αυτό δεν συνέβη αφού η Mercedes ακολούθησε στον 27ο γύρο και έτσι ο Βρετανός παρέμεινε μπροστά από τον Μονεγάσκο. Προσωρινά στην κορυφή βρέθηκε ο Piastri τον οποίο ακολουθούσε ο Russell. Την ίδια ώρα περιμέναμε να δούμε τον Sainz να καθυστερεί τον Hamilton αλλά στη Ferrari αποφάσισαν να τραβήξουν τον Ισπανό στα pits για τη δεύτερη αλλαγή. Μαζί με τον Sainz μπήκε και ο Verstappen ο οποίος δεν είχε άλλο σετ σκληρής γόμας και έτσι έβαλε τη μέση, βγαίνοντας μπροστά από τον Sainz και πίσω από τον Sainz,

Στον 30ο γύρο μπήκε και ο Norris βγαίνοντας πίσω από τον Verstappen. Στη Red Bull έκαναν το προφανές και άλλαξαν θέσεις μεταξύ των πιλότων τους. Ο Piastri μπήκε στα pits αλλά καθυστέρησε αρκετά, ενώ ο Norris πέρασε εύκολα τον Perez. Ο Russell οδηγούσε την κούρσα έχοντας απόσταση 7 δευτερολέπτων από τον Hamilton και έκανε σκέψεις να δοκιμάσει να πάει ως το τέλος με ένα pit stop.

Οι μάχες είχαν φουντώσει. Ο Piastri στον 36ο γύρο πέρασε απαιτητικά τον Leclerc και ανέβηκε στην 3η θέση με ξεκάθαρο στόχο να προλάβει να καλύψει το έδαφος από τις Mercedes. Ο Hamilton είχε φτάσει στα 3,8 δευτερόλεπτα από τον Russell και όλα έδειχναν ότι θα προλάβαινε να τον περάσει πριν το τέλος.

5 γύρους πριν το τέλος ο Hamilton έφτασε στο ένα δευτερόλεπτο από τον Russell. Η μάχη ήταν συγκλονιστική και φτάσαμε 2 γύρους πριν το τέλος με τον Russell να αντέχει. Κόντρα στα προγνωστικά και με στρατηγική ενός pit stop ο Russell πήρε μία εντυπωσιακή νίκη και η Mercedes έκανε το 1-2.

Ο Piastri συμπλήρωσε το βάθρο ενώ ακολούθησαν Leclerc, Verstappen, Norris, Sainz, Perez (με τον ταχύτερο γύρο), Alonso και Ocon.